Bewoners van het Poortgebouw

Interview |

Op het Eva Cohenplein praat ik (KvL) met Emily Hulsbergen (EH) en Paul de Ruijter (PR), bewoners van het Poortgebouw. Dochter Nali is ook meegekomen.

KvL: ‘Met hoeveel wonen jullie in het Poortgebouw?’

EH: ‘Dat wisselt, we zijn op dit moment met 30 personen waarvan vier kinderen tussen de drie en dertien jaar. Het is een heel gemêleerd gezelschap, er wonen kunstenaars, muzikanten, studenten (o.a. Codarts en universiteiten), een bioloog, circusartiesten, mensen die werkzaam zijn in het onderwijs, de zorg, de bouw en meer. Ik woon hier zes jaar, Paul woont hier nu vier jaar en Nali sinds haar geboorte.’

KvL: ‘Studeren jullie, zijn jullie aan het werk?’

PR: ’Ik heb een coaching/training praktijk Compassie in Beweging, ik ben basketbal trainer en waar ik ben actief in de woongroep.’

EH: ‘Ik ben afgestudeerd als beeldend kunstenaar, heb ook een eigen praktijkje en ik ben nu bezig met een Master of Arts in Wisdom Studies. Ik ben jarenlang heel actief in de organisatie van de woongroep geweest, maar met een dochter van drie en eentje onderweg heb ik nu mijn handen vol.’

KvL: ‘Je noemt het Poortgebouw een vrijplaats, wat is dat?’

EH: ‘Een vrijplaats is een plek waar kunstenaars, vakmensen en andersdenkers samenwonen en -werken en waar alternatieve culturele en maatschappelijke initiatieven verder worden ontwikkeld. Een bekend voorbeeld is het Betonbos in Groningen en de ADM werf in Amsterdam, die helaas is weggehaald door de gemeente. Het Poortgebouw als vrijplaats is internationaal een begrip.’

KvL: ‘Het Poortgebouw wordt eindelijk gerenoveerd.’

PR: ‘Ja, de buitenkant, eindelijk. Dat betekent voor ons wel veel geluidsoverlast, we kunnen soms niet meer thuis werken. Belangrijker nog is het gebrek aan licht binnen, door het steigerdoek. Voordeel van het steigerdoek is weer dat de grote vrachtwagens véél voorzichtiger zijn geworden wanneer ze door de poort rijden. We hebben de laatste tijd nauwelijks vrachtwagens gehad die tegen de onderkant van de poort aanreden.’ ‘

KvL: ‘Jullie wonen in een hechte gemeenschap, is dat lastig in deze coronatijd?’

EH: ‘We maken hier intern afspraken over. Het was soms lastig maar meestal heel gezellig. We hadden vorig jaar geregeld een activiteitenprogramma voor de leden van de woongroep. De eerste lock down was enigszins een verademing: nauwelijks verkeer door de poort! Door al dat verkeer trilt het gebouw voortdurend, men heeft bij de bouw geen trillingsdempers aangebracht en de brug is op de fundering gebouwd.’

KvL: ‘Blijven jullie hier voorlopig wonen?

EH: ‘Ik zou graag naar een woongemeenschap met groen om mij heen willen verhuizen maar dat is lastig te vinden. Of je moet er zelf eentje opzetten als je een goede plek hebt gevonden. Het zou al geweldig zijn als een gedeelte van het Eva Cohenplein aan de kant van het Poortgebouw beplant zou worden, al is het maar een grasveldje waar de kinderen kunnen spelen en je buiten kunt zitten.’

Kirsten van Lom, bestuurslid