Dennis Koogje, havenmeester

Interview –

Het voorjaar is in aantocht! Hoog tijd dat Klaas Kingma (KK) en ik, Kirsten van Lom (KvL) gaan praten met Dennis Koogje (DK), één van de twee havenmeesters van Rotterdam Marina.

KvL: ‘Hoe word je eigenlijk havenmeester?’

DK: ’Er is geen speciale opleiding voor een havenmeester. Je moet natuurlijk affiniteit hebben met de watersport en soms rol je dan in dit wereldje.’

KK: ‘Wat voor boten liggen hier?’ DK: ‘Er zijn vaste ligplaatsen, zo’n 60 boten worden het gehele jaar bewoond. Er zijn wat bed and breakfast schepen en er zijn natuurlijk ook veel passanten. Vaak uit Nederland maar ook uit Duitsland, Zwitserland. Eigenlijk vanuit de hele wereld. Soms komen ze in clubverband en dan liggen we wel vol! We kunnen schepen tot 50 meter een plaats geven. Men vindt dit een veilige, rustige haven, er is een toegangscontrole systeem, er is benzine en diesel te koop en de supermarkt is vlakbij.’

KK: ‘En als het hier vol is?’

DK: ‘Rotterdam Marina is sinds 2016 onderdeel van de Jachthavengroep. Men kan dan uitwijken naar bijvoorbeeld Marina Stellendam of Amsterdam Marina. Maar wij hopen in de 2e helft van dit jaar uit te breiden in de Spoorweghaven bij de Levie Vorstkade. Daar komen ligplaatsen voor wat grotere boten en voorsloepen. We zouden ook graag mee willen doen met de verdere ontwikkeling van de Rijnhaven, daar kunnen dan de superjachten komen te liggen.’

KvL: ‘ Kunnen alle schippers goed manoeuvreren?

DK: ‘Meestal gaat het goed. Een enkele keer is er een aanvaring en dat wordt dan onderling verder geregeld. En als dat niet netjes wordt geregeld, dan gaat de brug niet open! Bovendien heb je een vaarbewijs nodig bij boten vanaf 15 meter.

KvL: ‘Bedient u ook de brug?’ DK: ‘Nee, dat wordt door de centrale bediening van de Erasmusbrug gedaan.’

KvL: ‘Wat kunt u als havenmeester doen bij overlast?’

DK: ‘Dat komt niet vaak voor maar mocht dat zo zijn dan ga ik met de mensen praten, wijs nog een keer op het havenreglement. Als dat allemaal niet helpt dan hebben we goed contact met Rob Döding, de wijkagent, hij neemt het dan over. Maar nogmaals, dat is wel een uitzonderlijke situatie.’

KK: ‘Mag je zwemmen in de haven?’

DK: ‘Dat mag, maar ik zou het alleen doen bij hoog water, dan is het water het schoonst. De stroming in de haven valt wel mee maar bij de brug is dat sterker.’

En nu maar wachten op de lente! Wilt u meer weten over Rotterdam Marina? Ga dan naar de website: rotterdammarina.com